Zwolnienie wsteczne POZ - prośba o przykład / uściślenie

psmigiera
Firma: TORN sp. z o.o

Zwolnienie wsteczne POZ - prośba o przykład / uściślenie

Post autor: psmigiera » wt wrz 18, 2018 12:38 pm

Mam pytanie w jakiej sytuacji lekarz nie będący psychiatrą może wystawić zwolnienie wsteczne (w zestawie z bieżącym), na więcej niż 3 dni do tyłu . Czy w POZ gdy nie są wystawiane zwolnienia z pobytem w szpitalu, jest scenariusz gdzie lekarz, może wystawić takie zwolnienie. Nigdzie nie mogę znaleźć, takiej informacji, a system ZUS przyjmuje zwolnienia wsteczne od zwykłego lekarza. Jednak sam nie potrafię wymyślić scenariusza, gdzie lekarz wystawia zwolnienie wsteczne w przychodni przy normalnej obsłudze pacjenta. Dlatego proszę o przykład, o ile taki istnieje kiedy lekarz z POZ nie będący psychiatrą wystawia zwolnienie wsteczne, przy założeniu, że w tym zwolnieniu nie ma mowy o wizycie w szpitalu. Jeżeli nie istnieje taki scenariusz wtedy w aplikacji gabinetowej dla POZ nie ma sensu udostępniać lekarzowi możliwości wystawiania zwolnienia wstecznego, mimo że ZUS je przyjmie, stąd moje pytanie.

Renata Wiśniewska
Firma: ZUS

Re: Zwolnienie wsteczne POZ - prośba o przykład / uściślenie

Post autor: Renata Wiśniewska » wt wrz 18, 2018 2:30 pm

Uprzejmie informuję, że sprawę przekazałam do wyjaśnienia.

Renata Wiśniewska
Firma: ZUS

Re: Zwolnienie wsteczne POZ - prośba o przykład / uściślenie

Post autor: Renata Wiśniewska » czw wrz 20, 2018 1:57 pm

Każdy lekarz może wystawić zwolnienie z niezdolnością dłuższą niż 3 dni wstecz. Niezdolność nie musi wiązać się z pobytem w szpitalu. Wystarczy, że pacjent zachoruje w czwartek, nie będzie w stanie tego dnia iść do lekarza a w piątek nie dostanie się. Pójdzie w poniedziałek i system podzieli mu to zwolnienie. Takie zwolnienie jest poddawane wyjaśnieniu ale najczęściej tylko to wsteczne, żeby nie wstrzymywać wypłaty bieżącego zla

ODPOWIEDZ