Data wystawienia vs data elektronizacji

Awatar użytkownika
robert
Posty: 50
Rejestracja: śr gru 06, 2017 3:00 pm
Firma: eZOZ Sp. z o.o.
Kontakt:

Data wystawienia vs data elektronizacji

Post autor: robert » pt mar 30, 2018 8:32 am

Opis praktycznego przypadku biznesowego.

1. Lekarz w gabinecie wystawia zwolnienie w trybie bieżącym i nie korzysta z usług PUE w zakresie uzupełniania danych - rodzina, płatnicy, choroby (w naszym programie od wielu lat można wystawiać ZLA więc większość danych jest już gromadzona na bazie historii leczenia)
2. Na zakończenie chce wysłać przy pacjencie ZLA na PUE. Niestety interfejsy ZUS nie odpowiadają (awaria PUE?, chwilowy brak internetu?). Efektem jest brak pobrania serii i numeru oraz id_dokumentu i finalnej transmisji ZLA do PUE.
3. Pacjent opuszcza gabinet ponieważ zarówno on jak i lekarz zakładają że "za chwilę" wysłanie się powiedzie.
4. Niestety, okazuje się że awaria jest poważna i w dniu wizyty nie udało się wysłać zwolnienia na PUE.

Powstaje duży problem ponieważ ZLA nie może być wysłane w trybie bieżącym gdyż data wystawienia/badania (VIII p1) musi być zgodna z datą elektronizacji (VIII p2). Pytanie brzmi dlaczego jest takie ograniczenie? Czy nie można założyć pewnej ramy czasowej (np 3 dni) na różnicę pomiędzy datą badania a elektronizacją.

Jedynym rozwiązaniem powyższej sytuacji jest sztuczne utworzenie ZLA w trybie alternatywnym w każdej sytuacji w której z różnych powodów brakuje dostępu do PUE.

W aktualnej sytuacji kiedy co weekend ZUS wyłącza PUE bez zapowiedzi a systemy pod względem wydajności działają chimerycznie wprowadzanie powyższego ograniczenia jest co najmniej wątpliwe.

Renata Wiśniewska
Posty: 176
Rejestracja: pn gru 04, 2017 10:49 am
Firma: ZUS

Re: Data wystawienia vs data elektronizacji

Post autor: Renata Wiśniewska » pn kwie 16, 2018 2:56 pm

W celu ułatwienia lekarzowi wystawienia e-ZLA, ZUS udostępnia usługi wspierające proces wypełniania zaświadczenia (dane niezbędne do wystawienia zaświadczenia). Dane pobierane są z repliki KSI ZUS co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez lekarza i ułatwia mu pracę.

Zależność - data wystawiania e-ZLA zgodna z datą elektronizacji - została wprowadzona z uwagi na interes pacjenta. Pacjent po wizycie u lekarza musi mieć pewność, że otrzymał zaświadczenie. Tryb alternatywny został przewidziany dla przypadków braku bezpośredniego połączenia z systemem w trakcie wizyty. Przy pacjencie wystawiane jest zaświadczenie w postaci druku papierowego, które otrzymuje od lekarza. Tak wystawione zaświadczenie jest wprowadzane przez lekarza do systemu (elektronizowane) w terminie późniejszym. Podpisanie i wysłanie zaświadczenia odbywa się bez obecności pacjenta. Dlatego warto, aby lekarz zawsze miał przygotowane wydrukowane druki przeznaczone do trybu alternatywnego.

Awatar użytkownika
robert
Posty: 50
Rejestracja: śr gru 06, 2017 3:00 pm
Firma: eZOZ Sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Data wystawienia vs data elektronizacji

Post autor: robert » pt kwie 20, 2018 8:20 am

Czyli lekarz który podczas wypisywania zaświadczenia w aplikacji gabinetowej napotka problemy komunikacyjne z PUE (być może chwilowe występujące tylko podczas wizyty pacjenta) musi wydrukować zaświadczenie i wypisać je ręcznie, tak aby na wszelki wypadek przekazać je pacjentowi a później zelektronizować?

Absurd!

Wojciech.Waluk
Posty: 40
Rejestracja: pn gru 04, 2017 10:35 am
Firma: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Re: Data wystawienia vs data elektronizacji

Post autor: Wojciech.Waluk » pt kwie 20, 2018 10:27 am

Być może, zwracam jednak uwagę, że przepis jest przede wszystkim ukierunkowany na zabezpieczenie interesu ubezpieczonego (a nie lekarza bądź pracodawcy - o czym często zapominamy, bo to lekarz oraz pracodawca są silniejszymi interesariuszami).

Ubezpieczony, obojętnie czy zapewniona jest w danym momencie łączność z systemem do odbioru zwolnień czy nie, ma mieć pewność, że stwierdzona w trakcie badania potrzeba zwolnienia zostanie przekazana w określonej formie do ZUS. Pobrane wcześniej numery serii dokumentów zapewniają spójność papierowej kopii którą dostanie do ręki z tym, co później zostanie zelektronizowane i wysłane do ZUS i pracodawcy.

Więcej, obecne przepisy zapewniają ubezpieczonemu możliwość zażądania wydruku ZLA nawet jeśli zostało ono skutecznie wysłane elektronicznie w jego obecności, a jego pracodawca ma profil na PUE i dostał jego elektroniczną kopię. W tej sytuacji nie jest zaskakujące, że dokument wystawiany w trybie alternatywnym do późniejszej elektronizacji jest również dla niego drukowany.

Jeśli jednak dobrze rozumiem, główna oś sporu to nie kwestia wydruku w ogóle, ale problemy z wydajnością przyjmowania PUE i przerwy w jego działaniu w trakcie wprowadzania zmian (nawiasem mówiąc nie mogę się zgodzić, że oznacza to regularne wyłączanie go we wszystkie weekendy - co wydaje się sugerować Pana post). Jesteśmy świadomi problemów z wydajnością oraz konieczności minimalizacji czasów przerw wdrożeniowych i mamy zaplanowane działania w tym zakresie, które powinny ograniczać skalę wymuszonego korzystania z trybu alternatywnego.

Podsumowując - miałbym prośbę o utrzymanie dyskusji w obszarze działania forum, tzn. kwestii związanych z dokumentacją interfejsową, logiką działania interfejsu, sposobu wytwarzania zintegrowanych aplikacji, ich testowania etc. Zdaję sobie sprawę, że reprezentując przed Państwem naszą instytucję w bezpośrednim, regularnym kontakcie, łatwe jest przekazywanie tu wszelkich uwag dotyczących komunikacji w zakresie zwolnień lekarskich - nasz zakres działania jest jednak ograniczony do konkretnego obszaru tematycznego.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość